Historie

1996 - Valašský hudební soubor LEŽÉRNĚ A VLEŽE vzniká někdy v létě tohoto roku jako doprovodná kapela k divadelní hře jednoho nejmenovaného vsetínského autora. Záhy však dochází k rozkolu mezi ním a ostatními členy skupiny, kteří se vydávají vlastní cestou tvorby. Původní nástrojové obsazení: Zbyněk Jakubec – zpěv a trubka, Aleš Mrnuštík - sólová kytara, David Žižka - doprovodná kytara, Ivan Hrdina - baskytara, Martin Tydlačka - bicí, Jakub Chrobák – flétny. Kapela hraje převážně vlastní skladby, má svůj osobitý styl. Dvorním textařem se stává Jakub Chrobák.

1997 - Kapela natáčí svůj debutový snímek „Brutopýr“.

1998 - Dochází k výměně na postu bubeníka, na scénu přichází Alexej Zatyko, s kapelou si občas zazpívá i Katka Davidová. Následuje řada koncertů nejen v rámci valašského regionu.

1999 - Kapela rozšiřuje své nástrojové obsazení o klávesy (Pavel Ištvánech). V této sestavě natáčí svůj druhý demosnímek („Demo 1999“). Tento se dočkává průměrného ohodnocení v časopise Rock & Pop, časopis Bang! jej hodnotí velmi kladně.

2000 - Skupina se probojovává až do čtvrtfinále soutěže amatérských hudebníků Gambrinus Rock In, zúčastňuje se ovšem i jiných přehlídek a koncertů po celé republice s řadou jiných kapel zvučných jmen.

2001 - Dochází opět k výměně na postu bubeníka, do kapely přichází nestor valašskokloboucké hudební scény Jiří Nedavaška. Rovněž i spektrum nástrojového obsazení se rozšiřuje o djembe (ex-bubeník Alexej Zatyko) a dívčí vokál (Hanka Tomečková).

2002 - Natáčení třetího demosnímku s názvem „Hovoř pravdu a lež…!“ (j.h. hráč na banjo Bob Sudický). Časopis Rock & Pop & Music jej ohodnocuje vcelku pozitivně, v měsíčníku Spark získává cédéčko nejvyšší ohodnocení. Odchází zpěvačka Hanka. V průběhu roku je dívčí vokál nahrazen pozounem (Lukáš Smílek). Kapela je hostem Rádia Olomouc v pořadu Rockle, věnovaném neprofesionálním hudebním seskupením.

2003 - Z důvodů častého hraní na různých uměleckých výstavách, vernisážích a poetických večírcích vzniká projekt LEŽÉRNĚ A VLEŽE QUARTET (původní obsazení Zbyněk Jakubec – zpěv a trubka, Aleš Mrnuštík – baskytara, David Žižka – kytara, Jiří Nedavaška – djembe), který funguje paralelně s celou sestavou. Tento projekt bývá někdy označován příponou ACOUSTIC nebo MALÁ SESTAVA.

2004 - V pořadu rádia Proglas - „Jak se vám líbí?“ zpovídá kapelu známý rozhlasový moderátor Milan Tesař. Pozounér Lukáš je nahrazen zpěvačkou Gabčou Sobkovou. Koncem roku kapela začíná s natáčením čtvrtého demosnímku s názvem „Větřisko Strach“.

2005 - Vychází nové CD a hostují na něm Vítek Moštěk (akordeonista ze skupiny Hadry z těla) a David Konvičný (cimbálista z uskupení CM Mladá Jasénka a Šimon Band). Během roku odchází zpěvačka Gábina a posléze i kytarista David. Kapela pokračuje dále jen s jednou kytarou. I v malé sestavě dochází ke změně, kytary se chopí Aleš a na baskytaru začíná hrát Ivan.

2006 - Koncem tohoto roku se jako hosté krajského vysílání ČRo ve Zlíně setkává část členů kapely s valašským všeumělem Frantou Segradem. Zároveň odchází hráč na djembe Alexej.

2007 - Velkým přínosem a také posunem trochu jinam je pro Ležérně začátkem roku 2007 příchod písničkářky Beáty Bocek (zpěv, kytara). Beáta disponuje zvukomalebným hlasem a doplňuje nástrojové obsazení o akustickou kytaru. Kapela vedle svých skladeb rozšiřuje svůj repertoár o zaranžované Beátiny písně a rovněž do svých playlistů zařazuje i několik hebrejských skladeb. Jak o kapele napsali: „Protřelá partička čtyřicátníků má elánu na rozdávání a ještě se u toho sama výborně baví. Nadhled, pohoda, švih a hlavně sranda. Když se pak mezi pardály na pódium vyhoupne zpěvačka Beata Bocek s akustickou kytarou, jakoby se v sále rozsvítilo.“ Na podzim téhož roku je skupina pozvána do České televize, kde vystupuje naživo ve třech vstupech pořadu „Dobré ráno s ČT“.

2008 - Na přelomu let 2007 – 2008 kapela postupuje do čtvrtfinále a následně do semifinále celostátní soutěže amatérských kapel BOOM CUP. Následují rozhovory i živé hraní v ČRo – Ostrava (pořad „Harenda“), v rádiu Proglas (pořad „Jak se vám líbí?“) a v ČRo – Brno (pořad „Rendez Vous“).

2009 - Za zmínku stojí účast kapely na happeningu BUSFEST, což je netradiční, ojedinělý, originální a tak trošku šílený hudební festival přímo ve zlínských trolejbusech. Vzniká projekt BEÁTA BOCEK BAND (BB – zpěv, kytara, Aleš Mrnuštík – baskytara, Jiří Nedavaška – djembe, bicí), jež nahrazuje na hudební scéně bývalou Beátinu doprovodnou kapelu.

2010 - Na přelomu let 2009 – 2010 vychází pátý demosnímek Ležérně a vleže – „Uondaný čas“ s hostem Honzou Žambochem (v nahrávce hraje na djembrah). Kapela se opět probojovává do čtvrtfinále BOOM CUPu. Probíhá znovu návštěva pořadu ČRo - Ostrava „Harenda“.

2011 – Tento rok přináší mnoho změn. Beáta nejprve rozpouští svůj Band a následovně ohlašuje svůj odchod z kapely Ležérně a vleže. Vzniká projekt VÍC NEŽ RO(C)K (BB – texty a hudba, zpěv, kytara, Aleš Mrnuštík – baskytara, Ivan Hrdina – zpěv, ukulele, Monika Hrdinová – zpěv, djembe, rytmické nástroje). Z živých vystoupení kapely Ležérně a vleže stojí za zmínku živé, 90ti-minutové vystoupení v ČRo – Ostrava (série koncertů v přímých přenosech z Hudebního studia Českého rozhlasu Ostrava), ze kterého byla pořízena i vcelku kvalitní „živá“ nahrávka.

V současné době hraje kapela v obsazení Zbyněk Jakubec – zpěv, trubka, Aleš Mrnuštík – zpěv, kytara, Ivan Hrdina – baskytara, Pavel Ištvánech – klávesy, Jan Alexej Zatyko – bicí, David Žižka - kytara